14-latek dopuścił się kradzieży w sklepie
Co się wydarzyło w jednym z jastrzębskich sklepów?
W jednym ze sklepów w Jastrzębiu-Zdroju doszło niedawno do kradzieży. Sprawcą okazał się nastoletni chłopak, który wynosił produkty spożywcze bez zapłaty. Najprawdopodobniej myślał, że uda mu się to zrobić bezkarnie. Zdziwił się jednak, gdy spotkał funkcjonariuszy policji, którzy szybko przywołali go do porządku. Na szczęście nie udało mu się ukraść więcej, ale powód kradzieży, jaki podał był bardzo nietypowy. Kradł produkty spożywcze, więc można się było spodziewać, że robił to z głodu. Przyczyna była jednak inna. Przyznał, że zrobił to dla zabawy. Czy można mu wierzyć? Jeśli to prawdziwy powód, to bardzo trudno usprawiedliwić takie zachowanie.
Jaki los czeka młodocianych przestępców?
Co należy zrobić z nieletnią osobą, która dopuści się popełnienia przestępca? Nie traktuje się jej jak dorosłego, więc nie dostanie typowego wyroku. Sprawa trafia wtedy do sądu rodzinnego, który decyduje, co dalej zrobić z młodocianym przestępcą. W skrajnych przypadkach czeka na niego zakład poprawczy, co zawsze jest dramatem dla rodziny. Dlatego zawsze rodzina stara się, aby tego kroku uniknąć. Na pewno jednak nie wysyła się do takiego ośrodka osób, które żadnego zagrożenia dla społeczeństwa nie stwarzają i nie potrzebują pełnej resocjalizacji.
Kradzież z konieczności czy dla zabawy
Kradzież zawsze uznaje się za coś niemoralnego i jest surowo ścigana, choć znamy kilka różnych przyczyn kradzieży. Są osoby, które kradną z głodu. Choć nadal czyn jest karygodny, to łatwo nam współczuć takiej osobie. Zwykle zdajemy sobie sprawę, że gdyby zależało to od niej, to wybrałaby sobie inne życie. Zupełnie inaczej patrzymy na osobę, która kradnie z chciwości albo dla czystej zabawy. A taki właśnie powód podał 14-latek z Jastrzębia-Zdroju. Przyznał, że była to dla niego zabawa. Czy jesteśmy w stanie w ogóle zrozumieć człowieka, który kradnie dla zabawy? Nie jest łatwo, ale można to wytłumaczyć medycznie. Uczestniczenie w niebezpiecznej sytuacji powoduje u nas wzrost adrenaliny, co jest bardzo uzależniające. Z tego powodu tak bardzo pociągają nas niebezpieczne sporty typu wyścigi samochodowe czy boks.