PKN Orlen nawiązuje współpracę z Synthosem.
PKN Orlen nawiązuje współprace z Synthosem.
PKN Orlen, paliwowy monopolista, nawiązuje współpracę z Synthosem. Dotyczy ona energetyki zeroemisyjnej a konkretnie małych reaktorów atomowych, których moc nie przekracza 300 MW.
– W ciągu trzech miesięcy opracujemy szczegółowe warunki współpracy, a jednym z jej elementów będzie utworzenie spółki celowej (…)Koszt budowy takich reaktorów jest zdecydowanie niższy niż tradycyjnych elektrowni jądrowych, a ich budowa szybsza i tańsza w przeliczeniu na megawatogodzinę – wyjaśnił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Grupa PKN Orlen obecnie zarządza sześcioma rafineriami na terenie trzech krajów: Polski, Czech i Litwy. Do tego zajmuje się działalnością wydobywczą w Polsce oraz Kanadzie. W 2020 roku jej przychody ze sprzedaży przekroczyły 86,2 mld złotych.
Grupa kapitałowa Synthos
Grupa kapitałowa Synthos to obecnie jeden z najważniejszych producentów surowców chemicznych na terenie nie tylko Polski ale też Europy. Sukces spółki przez lata wiązał się z wprowadzaniem nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w branży. Obecnie grupa ta ma na własność 7 zakładów produkcyjnych, które znajdują się na terenie kilku państw. Mowa tu o Polsce, Francji, Holandii i Czechach. Na ten moment firma ta zatrudnia ok. 3 tys. pracowników, a jej właścicielem jest Michał Sołowow, najbogatszy Polak.
– Nasza współpraca z PKN Orlen trwa co najmniej 14 lat, głównie w sferze surowcowej, a dziś otwieramy w ramach tej współpracy nową kartę energetyczną. Umowa dotyczy również obszaru offshore, a powstała spółka będzie się nazywać Orlen Synthos Green Energy. Ten projekt jest skazany na sukces, bo po prostu nie ma innego wyjścia – oznajmił Zbigniew Warmuz, prezes Synthosu.