Proekologiczne działania w Jastrzębiu. Kopciuchy do wymiany
Udało się podpisać z mieszkańcami aż 1025 umów dotyczących ochrony powietrze w mieście. Łączna wartość umów wynosi 4,1 miliona złotych, a w ich ramach udało się zlikwidować dużą liczbę węglowych „kopciuchów”. Jastrzębskie władze mogą uznać to za sukces, ponieważ liczba tych kominów wyniosła aż 634. Tylko co to oznacza w praktyce? Czy mieszkańcy tych domów zostali bez ogrzewania? Oczywiście, że na takie coś nie ma zgody, dlatego udało się zainstalować u nich kotły gazowe. Teraz zamiast niszczenia środowiska węglem będzie można używać nieco bardziej ekologicznego gazu. Nie odbyłoby się to bez odpowiednich dotacji, które otrzymało łącznie 125 gospodarstw.
A co z podłączeniem do sieci gazowej?
Czy przeniesienie się z węgla na gaz to po prostu zamontowanie jakiegoś jednego urządzenia? Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, ponieważ wymaga podłączenia całego gospodarstwa do odpowiedniej sieci gazowej. Udało się to zrobić w aż 173 budynkach mieszkalnych, dzięki czemu ich mieszkańcy będą mogli ogrzewać się dzięki gazowi. Jest to bardzo dobra alternatywa dla tych, którzy obawiają się o zniszczenia, jakie węgiel tworzy w środowisku.
Co jest nie tak z węglem?
Czy problem z węglem dotyczy tylko jego rosnącej ceny? Nie, chodzi o coś więcej. Otóż spalanie węgla może mieć bardzo poważne konsekwencje dla stanu naszego środowiska. Chociażby przyczynia się do powstawania smogu, z którym w ostatnim czasie tak dzielnie próbują walczyć lokalne samorządu. Wyniki tych walk są różne, ale wniosek jest jeden. Smog jest zagrożeniem i bardzo trudno go tak po prostu wyeliminować. Jedynie możemy stosować środki prewencyjne, aby w przyszłości było go nieco mniej. To już oczywiście zależy od nas i od tego, jakie jest nasze podejście do oszczędzania energii. Nawet jeśli nie jesteśmy bardzo gorliwi w tej sprawie, to i tak powinniśmy pomyśleć, co jest dobra dla otaczającego nas świata.
W dzisiejszym świecie istnieje wiele opcji, jak chodzi o wytwarzanie energii. Jest przecież energia słoneczna czy wiatrowa, ale zdajemy sobie sprawę, że zainstalowanie odpowiedniego systemu nie jest możliwe dla każdego. Z pomocą przychodzi więc bardziej prozaiczne rozwiązanie jakim jest gaz. Jest tak samo efektywne jak palenie węgiel z tą różnicą, że nie zostawia tak destrukcyjnych śladów w środowisku.