Drużyna UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój odnosi sukces w szachach
UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój pokazał niezwykłą klasę podczas ostatnich Mistrzostw Polski III Ligi Juniorów, dzięki czemu udało się jej wywalczyć awans do II Ligi. Szachiści z UKS będą więc teraz brać udział w rozgrywkach centralnych. Wśród zwycięzców znaleźli się Mateusz Dziendziel, Natalia Strzoda, Jakub Hrewny, Antoni Radzimski, Lena Obrochta i Leonard Łęcki. Wszyscy powrócili z rozgrywek ze złotym medalem. To jednak nie koniec ich zmagań, bo prawdziwe wyzwanie dopiero się pojawi. Wygrana turnieju zapewniła im jedynie awans do wyższej ligi, gdzie czekają ich dużo mocniejsi przeciwnicy.
UKS Pionier
UKS to skrót od Uczniowski Klub Sportowy, więc jak się można domyślić grają tam uczniowie. Czy szachy są jak gra na instrumencie? Najlepsi skrzypkowie w końcu zaczynali grać, gdy byli jeszcze dzieciakami. W szachach nie jest to konieczne, choć rzeczywiście staż ma duże znaczenie. Chociaż w królewskiej grze liczy się logiczne myślenie, to musimy też w dużej mierze zdać się na wyuczone ruchu. A im dłużej gramy, tych więcej tych ruchów mamy zakodowanych. Można się więc domyślić, że osoba, która gra w szachy 10 lat, będzie lepsza od tej, która gra zaledwie rok.
Szachy – królewska gra
Szachy to jedna z najsłynniejszych gier na świecie. Grali w nią królowie a także najwięksi naukowcy. Nawet Albert Einstein zaliczył w życiu swój szachowy epizod. Dzisiaj może gra nie jest aż tak popularna, jak kiedyś, ale wciąż przyciąga wielu miłośników. Na pewno środowisko szachowe może wiele zawdzięczać popularnemu serialowi „Gambit królowej”, po premierze którego wzrosło zainteresowanie szachami wśród młodzieży. Firmy produkujące szachownice również mogli dzięki temu nieco więcej zarobić. Mimo to wciąż jednak szachy nie są aż ukochane przez współczesne społeczeństwo jak piłka nożna i gry wideo. Prawdopodobnie się to zmieni, ale to nie oznacza, że nie należy próbować z tą grę eksperymentować. Wręcz przeciwnie gra w szachy ma wiele zalet. W zauważalny sposób rozwija nasze zdolności logicznego myślenia, które przekładają się później na inne dziedziny życia.