Jak dobierane są narzędzia chirurgiczne przed zabiegiem?
Na bloku operacyjnym wykonywane są procedury medyczne, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek – z tego powodu medycy muszą wybierać narzędzia sterylne, wyróżniające się wysoką jakością. Co ważne, każdy zabieg musi być przeprowadzany przez wykwalifikowany zespół operacyjny. Warto jednak pamiętać, że narzędzia chirurgiczne odgrywają ogromną rolę podczas operacji. Dowiedz się, jak medycy dobierają instrumenty medyczne przed zabiegiem!
Narzędzia chirurgiczne jedno- i wielorazowe
Bez odpowiednich narzędzi chirurgicznych niemożliwe jest przeprowadzenie jakiegokolwiek zabiegu. Placówki medyczne – zarówno publiczne, jak i prywatne – powinny posiadać w swym zaopatrzeniu instrumenty medyczne, które charakteryzują się najwyższą jakością. Bardzo istotne jest również, aby swym wyprofilowaniem umożliwiały one chirurgom wykonywanie precyzyjnych ruchów.
Możemy wyróżnić narzędzia chirurgiczne jednorazowe oraz wielorazowe. Pierwszy rodzaj wyrobów medycznych sprawdzi się w mniejszych klinikach, które nie posiadają sterylizatorni – w przypadku jednorazowych narzędzi nie występuje konieczność sterylizacji. Placówki medyczne decydują się na to rozwiązanie nierzadko ze względów finansowych, gdyż nie trzeba zlecać sterylizacji firmom zewnętrznym. Ponadto, można zaoszczędzić na środkach do dezynfekcji. Narzędzia chirurgiczne jednorazowe są jałowe, dlatego są wybierane przez medyków, gdy zależy im, aby instrumenty medyczne były natychmiast gotowe do użycia.
Narzędzia chirurgiczne wielorazowe również mają swe zalety – jeśli sprawdzimy ich koszty w przeliczeniu na liczbę zabiegów, jest to niezwykle korzystne finansowo rozwiązanie. Ponadto, wielorazowe instrumenty medyczne cechują się wyższą jakością. A w przypadku wyboru narzędzia wykonanego ze stali nierdzewnej, po wielokrotnej sterylizacji nie wystąpią jakiekolwiek oznaki korozji.
Placówka ochrony zdrowia powinna być wyposażona w najwyższej jakości narzędzia chirurgiczne. Niezależnie od tego, czy poszukujemy instrumentów jednorazowych czy wielorazowych, tutaj dostępne są narzędzia, które zdadzą egzamin podczas każdej operacji.
Narzędzia chirurgiczne niezbędne na sali operacyjnej
Odpowiednie narzędzia chirurgiczne stanowią wsparcie dla medyków podczas każdego zabiegu – stanowią one gwarancję pomyślnie zakończonej operacji. Niezwykle ważny jest dobór instrumentów medycznych, aby sprawdziły się one nawet w najbardziej wymagających sytuacjach. Poniżej przedstawiamy narzędzia chirurgiczne, które są niezbędne na każdej sali operacyjnej.
Skalpel chirurgiczny
Skalpel chirurgiczny, znany również jako nóż chirurgiczny, stał się swego rodzaju symbolem profesji chirurgów. Charakteryzuje się on niewielkimi rozmiarami i pełni bardzo ważną rolę podczas każdej operacji – umożliwia precyzyjne cięcie tkanek.
Dostępne są skalpele posiadające ostrza o różnych kształtach – wykorzystywane są one podczas odmiennych zabiegów. Noże chirurgiczne możemy także podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Przykładowo, skalpele chirurgiczne ze stali nierdzewnej są trwałe i odporne na rdzę, natomiast ostrza ze stali węglowej są bardzo trwałe, odporne na ścieranie.
Nożyczki chirurgiczne
Nożyczki chirurgiczne to narzędzie, które służy do przecinania i preparowania tkanek. Pomagają one również w obcinaniu nadmiaru nici czy przecinaniu szwów. Występują w wielu kształtach – dostępne są instrumenty o zakrzywionych lub prostych ostrzach, części chwytnej lub zamykającej. Dzielimy je też ze względu na kształt ostrzy: dostępne są nożyczki ostro-ostre, ostro-tępe i tępo-tępe.
Pincety
Pincety chirurgiczne posiadają naprzemiennie ułożone ząbki i znajdują swe zastosowanie w podtrzymywaniu powięzi, mięśni oraz skóry. Do najpopularniejszych pincet należą też te anatomiczne – nie posiadają ząbków na końcu, mają gładkie, zaokrąglone końcówki. Służą one do podtrzymywanie delikatnych struktur.
Kleszczyki
Peany, znane jako kleszczyki chirurgiczne, wykorzystuje się, kiedy wystąpi konieczność zamykania światła naczyń krwionośnych w trakcie krwawienia. Najpopularniejsze są kleszczyki Peana – gładkie, bez ząbków na końcu.
Imadła chirurgiczne
Do trzymania igły podczas szycia służą igłotrzymacze. Stosuje się je również do wiązania szwów na narzędziu. Imadła posiadają radełkowanie i antypoślizgowe rękojeści, by można było w nich stabilnie trzymać igłę.
Haki chirurgiczne
W celu odciągania i rozwierania tkanek, by lepiej uwidocznić pole operacyjne, wykorzystuje się haki chirurgiczne. W zależności od potrzeb, medycy mogą wybrać zakończone ząbkami haki skórne, haki powłokowe do powłok brzusznych, haki do podskórnej tkanki, haki i łyżki brzuszne do narządów wewnętrznych.